Phase One Rainbow – multispektralno snimanje - prvi test!
Kao predstavništvo kompanije Phase One i centar za digitalizaciju kulturnog nasleđa u istočnoj Evropi, mađarska firma Tripont, matična firma Digital Emporiuma, nastavlja da razvija stanicu za digitalizaciju i centar za obuku od 2018. godine. Ove, 2021. godine kupili smo najnoviju opremu za multispektralno snimanje (Phase One iXH 100MP WS) da bismo je stavili u službu mađarskog i srpskog naučnog života. Krajem marta, ovaj sistem kamera je pušten u rad i kalibrisan uz pomoć međunarodnog tima Phase One. Događaju su, između ostalih, prisustvovali Gerald Schnittger, regionalni menadžer danske kompanije u Nemačkoj, Poul Husum, regionalni menadžer prodaje i Annette T. Keller, stručnjak za mašinski vid i multispektralno snimanje sa 20 godina iskustva u razvoju kamere sistem, koja je od 2017. sa timom Phase One. Uz njihovu pomoć, Tripont je analizirao prve rezultate.
Novi proces „Phase One Rainbow“ omogućava upotrebu višestrukih multispektralnih tehnologija snimanja u jednom sistemu kamera. Poenta je u tome što se korišćenjem izvora svetlosti osvetljenih u različitim talasnim dužinama svetlosti i odgovarajućih filtera, na digitalnim slikama mogu prikazati informacije nevidljive ljudskom oku. Na primer, korišćenje mašine može otkriti znakove ljudske tečnosti, otisaka prstiju ili upotrebe oružja. Tehnologija se takođe može koristiti u razne svrhe, uključujući analizu ili validaciju u oblastima istorije umetnosti i kriminala. Upotreba alata omogućava čitanje tekstova u lošem stanju i analizu polihromnih površina (slika, kamen, drugi materijali) ili bilo koje druge tkanine (na primer, u slučaju istorijskih istraživanja radi utvrđivanja materijala i starosti).
Tokom snimanja, filter diskovi koji su deo sistema kamere, kao i različiti izvori svetlosti, automatski se uključuju i isključuju pomoću dodeljenog softvera uređaja pod nazivom Rainbow MSI. Tokom procesa, koji traje nekoliko minuta, napravljeno je 8 slika koje su opisane u nastavku. Sistem je u stanju da automatski prilagodi fokus u zavisnosti od talasne dužine, tako da slikanje ne prekida. Multispektralnom tehnologijom analiziramo analizirani objekat neinvazivnom, odnosno neintervencionom metodom. Svaki put je potrebno napraviti 8 slika, jer ljudsko oko nije u mogućnosti da odluči u kojem će se informacionom spektru relevantnom za proces istraživanja ili verifikacije otkriti bitan podatak.
Prvi test
Kao test, slika je stavljena ispod sistema kamere kako bi se ispitale slike izložene pod različitim osvetljenjem i snimljene kroz svetlosni filter. Redosled slika je sledeći:
- VIS (visible-reflected): Mapiranje vidljivog vidljivog osvetljenja.
- IRR (infrared-reflected): infracrveno osvetljenje slike.
- IRRFC (infrared-reflected false color): Infracrveno osvetljenje na displeju lažnih boja. (Lažni prikaz u boji znači da predstavljamo propusni opseg različit od crvene, zelene i plave komponente koji čine i prikazuju prividnu sliku, vizualizujući tako talasne dužine koje su nevidljive ljudskom oku)
- UVRFC (ultraviolet-reflected false color): ultraljubičasto osvetljenje na lažnom displeju u boji.
- UVL (ultraviolet-induced visible luminescence): snimanje ultraljubičasto vidljive luminiscencije [1].
- UVR (ultraviolet-reflected): slikanje pod ultraljubičastim svetlom.
- UVIL (UV light with IR pass filter): slika ultraljubičastog svetla kroz infracrveni filter.
- VIL (visible-induced infrared luminescence): vidljivo indukovana infracrvena luminiscencija
[1] Luminescencija je oblik stvaranja svetlosti. To se naziva emisija netermalne svetlosti. (Wikipedia)
Prva (VIS) je slika sa vidljivim informacijama. Referenca visoke rezolucije koja pomaže u analizi i tumačenju dobijenih rezultata, kao i u stvaranju lažnih slika u boji, od primarne je važnosti.
Na slici izloženoj infracrvenom (IRR) osvetljenju možemo uočiti tragove retuširanja u različitim erama. Ova pojava se može objasniti kvalitativnim varijacijama promene upotrebe materijala. IRR osvetljenje takođe čini umetnikove skice vidljivim ispod površinskih slojeva boje.
Zatim sledi slika infracrvenog lažnog prikaza u boji (IRRFC). Ovom metodom se mogu identifikovati prekrivači, tehnički detalji restauracije u različitim erama i korišćeni pigmenti. IRRFC se koristi, na primer, za razlikovanje azurita i ultramarina i za mapiranje kadmijumskog pigmenta (koji se do danas koristio za crvene, žute i zelene boje).
UVRFC se može koristiti za mapiranje, na primer, da li je umetnik koristio cink belo ili titan belo. Na priloženoj slici možete videti da bela kosa dobija žućkastu boju.
Sledeća tehnologija za koju je sposoban Phase One sistem kamere zove se UVIL, koja snima sliku pod ultraljubičastim svetlom kroz infracrveni filter. Iz priložene slike je jasno da ovaj režim slike još jasnije naglašava ispravke izvršene sa materijalima koji nisu original.
Slika snimljena UVL tehnikom snima opseg vidljive svetlosti tokom izlaganja ultraljubičastom svetlu. Osvetljavamo našu sliku UV-om kako bismo identifikovali organske materije.
UVR prikazuje i nameće UV svetlost pod ultraljubičastom svetlošću. Ova slika čini vidljivim razne lakove ili lepkove koji se koriste za vraćanje slike.
Kada se koristi tehnologija VIL (infracrvena luminiscencija koja izaziva vidljivo svetlo), podaci se beleže u opsegu infracrvene svetlosti dok je predmet osvetljen vidljivom svetlošću. Ova metoda se već decenijama koristi za identifikaciju egipatske plave boje, u našem slučaju ističući nekoliko već pomenutih detalja.
Multispektralni sistem za snimanje u laboratoriji kompanije Tripont spreman je za upotrebu. U narednom periodu naš tim stručnjaka fokusiraće se na poboljšanje upotrebe i efikasno korišćenje opreme. Otvoreni smo i uzbuđeni za razvojne ideje naših čitalaca, kao i zainteresovanih za razmišljanje o zajedničkom projektu sa nama.
Autor: Sara Szabo