Hasselblad ispod vode sa kitovima i kornjačama
Freediver i Hasselblad Master iz 2018. Karim Ilija otisnuo se pod vodom sa kućištem za vodu AkuaTech REFLEX za Hasselblad X1D II 50C, snimajući umirujuće slike kitova i kornjača u njihovim prirodnim svetovima oko francuskog polinežanskog ostrva Murea i ostrva Maui, na Havajima. Koristeći lakše podvodno kućište nego što je nekada koristio, Karim je mogao lako da se kreće kroz vodu kako bi izbliza i lično bio sa ovim gracioznim stvorenjima.
PRIBLIŽAVANJE KITOVIMA U DIVLJINI
Ploviti čamcem do dubokih voda pored obale Mooree, Karim ne skida oči sa vazduha koji lomi površinu okeana. Tada zna da je pronašao grbave kitove. „Kad ih pronađete i ako je kit zainteresovan za interakciju, to je najneverovatnije iskustvo koje mogu da opišem. Evo vas, licem u lice sa džinom, većim od bilo koje životinje na kopnu i gleda vas inteligentnim očima. Neverovatno su nežni, saosećajni i često radoznali“, objašnjava Karim. Oprezno kretanje oko ovih nežnih džinova je ključno za interakciju, posebno kada se ponekad približe tako blizu da su na rastojanju ruke.
„Imati kita pred sobom već je tako neodoljivo iskustvo, poslednje što želim da radim je petljanje po kameri. Nisam bio siguran da ću moći da promenim mnoga podešavanja pod vodom, ali dizajn softvera i postavljanje tastera je intuitivan i omogućava mi da promenim brzinu zatvarača, ISO, kompenzaciju ekspozicije, fokus i sva podešavanja koja su mi bila potrebna za podvodno snimanje.“
INTERAKCIJA SA KORNJAČAMA
Blizu mesta gde Karim živi na Mauiju nalazi se potopljeni mol, koji je prirodno postao greben sa stanicom za kornjače. Ovde se male ribe postavljaju za besplatan obrok jedući male parazite okupljene na kornjačama. A kako su se kornjače ovde navikle na ljudsko prisustvo u vodi, rade svoj posao kao i obično čak i sa fotoaparatom ispred sebe. „Da bih fotografisao kornjače, odlazim sa obale sa opremom za ronjenje, koja uključuje masku, duge peraje, mokro odelo i pojas sa teretom. Na stanici za čišćenje kornjača kornjače često lebde dok ih riba čisti. To pruža zanimljivu priliku da budete u nivou očiju sa kornjačom, dok joj je u pozadini plava voda, kao i dinamičan greben na potopljenom molu“, objašnjava Karim.
Kornjače su gmizavci, i baš kao kad ih fotografišem iznad vode, trudim se da se krećem što sporije oko njih ne praveći nagle pokrete. Opuštam telo, nekoliko puta duboko udahnem i zaronim dole u plavetnilo.
PODVODNA FOTOGRAFIJA
Upoznavanje što je više moguće sa njegovom opremom pre zaranjanja presudno je da bi Karim radio na autopilotu kad je pod vodom. Kao freediver, pokušava da se kreće neutralno; da bi to postigao, koristi dodatnu traku za masku i na dno kućišta postavlja teg kako bi i on bio neutralno plivajući. Obično fotografišući dublje od 15 metara gde ima više svetlosti i boja, ovo se pokazalo idealnim mestom za njegovu dokumentaciju. „Lagano kućište je pravo zadovoljstvo koristiti. Obično koristim mnogo teže ronilačko kućište, pa se pomeranje REFLEX-ovog kućišta za vodu kroz vodu osećalo kao takva privilegija“, kaže Karim.