Predstavljamo Czur ET18 Pro čitač knjiga
Pošto je skeniranje negde takođe deo digitalne slike, izabrali smo veoma uzbudljivu temu za svoju prezentaciju: protagonista je skener koji se zove Czur ET18 Pro, koji nam omogućava da skeniramo mnogo više od uobičajenog. Štaviše, uređaj je izmišljen posebno za skeniranje knjiga, ali se čak može koristiti i kao „projektor“ za prezentacije. Hajde da vidimo koje su najvažnije karakteristike alata.
Postoji nekoliko modela Czur čitača knjiga, svaki sa različitim detaljima. ET18 Pro je jedan od njih koji:
- Ima kameru od 18 MP (1 / 2,3” senzor, 82 ° ugao gledanja)
- Pruža rezoluciju od 4896 x 3672 piksela
- 275 dpi je podrazumevana rezolucija za skeniranje
- Može da skenira do 480 x 360 mm (malo veće od A3)
- Nije vam potreban pre-scan ili zagrevanje
- Radi sa 24-bitnim JPEG datotekama dubine boje
- Pruža JPEG, PDF, PDF, Word, Excel, TIFF izlazne formate koji se mogu pretraživati
- MJPEG video striming format (20 kadrova u sekundi u Full HD-u)
- Konektori: USB 2.0, napajanje, USB utičnica za dodatnu opremu (ručni i nožni okidač)
- Fokus je unapred podešen, fiksiran
- Proizvod je kompatibilan sa operativnim sistemima Microsoft Windovs XP, Win 7/8/10, 32/64-bit i macOS 10.11 i novijim
- Skener ima 32-bitni MIPS CPU koji takođe kontroliše tri laserska zraka
- Gornji deo skenera ima ekran od 320 x 240 piksela 2,4 inča koji prikazuje sliku radnog prostora
- Ima ugrađen WiFi modul (2,4 GHz) sa kojim se između ostalog možete povezati sa pametnim uređajem
- Dimenzije: 362,45 x 351,5 x 149,3 mm
- Težina: 2 kg
Czur ET18 Pro dolazi u sofisticiranoj crnoj kutiji u kojoj je svaki dodatak upakovan zasebno u manje kutije. Oblici izrezani u peni pružaju savršenu zaštitu tokom transporta, tako da se ništa ne može oštetiti.
Šta je u kutiji: velika tamno siva podloga od sunđera („podmetač“) za pričvršćivanje radne površine, žičani ručni prekidač, žičani nožni prekidač, napajanje, USB kabl za povezivanje sa računarom, dve spajalice ( žute plastike), pomoćna svetla kao i sam čitač knjiga.
Na zadnjoj strani baze skenera videćete dugme za resetovanje, USB port za žičane kontrolere, USB konektor za povezivanje sa računarom, konektor za napajanje i prekidač za napajanje.
Jedinica pomoćne lampe ne mora da se koristi, ovo može biti neophodno ako želite da skenirate materijal sa veoma svetlom, reflektujućom površinom; glavno osvetljenje skenera i pomoćna svetla mogu se koristiti odvojeno ili zajedno za skeniranje.
Niz LED dioda projektuje svetlost na radnu površinu
Glava skenera odozdo (od vrha do dna): kamera, LED osvetljenje i tri laserske diode u nizu. Potonji projektuju vodiče na radnom prostoru iz kojeg softver određuje zakrivljenost listova i izračunava korekciju potrebnu za geometrijsko izobličenje.
Uz pomoć kontrola postavljenih na dnu skenera, odavde možete kontrolisati najvažnije funkcije skenera, ali takođe možete pokrenuti i izvršiti skeniranje pomoću ručnog ili nožnog prekidača.
Czur ET18 Pro se brzo i lako postavlja: postavite skener na ravnu površinu, postavite tamno sivu podlošku ispred nje, podesite skener na izrez na mašini. Povežite napajanje, USB kabl i žičano oslobađanje koje želite da koristite. Okidanje pomoću stopala je od velike pomoći i pri korišćenju stezaljki za papir, jer obe ruke držimo dole stiskajući stranice knjige. Za Czur ET18 Pro, ovo je potrebno samo ako su oblasti blizu povezivanja veoma zakrivljene ili se sadržaj preklapa, inače će skener sve uraditi automatski.
Sa gornje strane skenera takođe možete videti trenutni radni prostor na malom ekranu
Displej takođe pokazuje da ste se upravo povezali sa računarom pomoću USB kabla
Czur ET18 Pro ne zahteva nikakav instalater uređaja („drajver“) na MS Windovs 10, automatski se prepoznaje kao kamera. Softver za skeniranje možete instalirati sa priloženog CD-a – takođe će vam trebati serijski broj na dnu baze skenera, tako da je dobra ideja da to zapišete na komad papira pre nego što ga sastavite.
Softver skenera ima čist, jednostavan interfejs: sa leve strane ćete naći podešavanja za grupnu obradu (npr. boje, rotacija, isecanje, itd.) i listu formata izlaznih datoteka. Programski paket ima i OCR, odnosno funkciju prepoznavanja karaktera, štaviše, on je centralna usluga, jer može da se koristi za čuvanje skeniranog dokumenta ili knjige ne samo kao slike, već i kao tekst sa mogućnošću uređivanja.
U sredini ćemo videti sliku radnog prostora, na slici iznad je još uvek prazan. Ispod radnog prostora ćete takođe pronaći ikone potrebne za pokretanje najvažnijih tokova posla (katovanje, rotiranje, vrednosti ekspozicije, balans boja, povratak, štampanje, skeniranje karaktera, ispravke izlaza).
Ako kliknete na “SCAN” u donjem desnom uglu slike, softver će prikazati ekran za skeniranje koji prikazuje sliku radnog prostora, uživo. Ovde možete da izaberete temu sa kojom radite, ispravku koju tražite od sistema: ravan list, stranice knjige, kombinaciju stranica, ručni izbor ili radni komad bez obrade. Primer iznad prikazuje čitanje knjige. Morate da poravnate liniju izbora knjige (kičmu) sa crvenom isprekidanom linijom, a zatim možete odmah da snimate (skenirate) - sistem radi sve ostalo. Ako je unutrašnjost listova veoma blizu, koristite žute stezaljke za listove. Softver skenera automatski resetuje ova plastična pomagala sa skenirane slike!
Ako želite, možete da podesite režim boje na boje, crno-belo, sivilo ili druga podešavanja. Skeniranje se može pokrenuti na nekoliko načina: automatski (softver snima nakon što sve podesi), dugmetom skenera, klikom miša, ručnim okidačem ili nožnim okidačem.
Osnovna podešavanja softvera skenera uključuju brzinu osvežavanja (50/60 Hz za PAL / NTSC), rezoluciju (MP), gustinu tačaka (dpi), format slike i smer pomeranja (sleva na desno, zdesna nalevo). Skener podrazumevano koristi svih 18 MP, a gustina tačaka je 275 dpi, ali može biti i do 1000 dpi. Format slike treba prvenstveno shvatiti kao kvalitet slike, jer format ovde može biti samo JPEG, a kvalitet se može podesiti na nizak, srednji ili najbolji.
Kada skenirate, možete odrediti kontrast, oštrinu i „debljinu“ (ovakvu vrstu kontrasta) slika; možete proveriti promene na slici za pregled.
Prilikom katovanja, osnovna površina se može podesiti: ne samo desna i leva, već i donji i gornji deo linija margina se mogu odrediti. One se mogu uneti kao numeričke vrednosti ili pomeranjem malih žutih trouglova.
U „standardnim“ ili osnovnim podešavanjima možete da unesete veličinu, rezoluciju (dpi), boju, izgled pozadine, ali čak možete sve da prilagodite bilo kojoj pozadini. I ovde će vam slika za pregled pomoći da unesete tačne/tačne vrednosti.
Naravno, možete prilagoditi i nazive datoteka skeniranih / sačuvanih dokumenata. Naziv datoteke može da sadrži i znakove i brojeve (broj cifara može biti do 15), a možete čak i da odredite početak serijskog broja i razmeru, što vam takođe daje sliku za pregled.
Jezik za čitanje znakova ili jezik za OCR možete izabrati sa padajuće liste ako ne želite da koristite jedan od osnovnih jezika (kineski, engleski).
Kada završite sa podešavanjima OCR-a i kada se inače munjevito skeniranje i konverzija slike u znakove izvrši (pogledajte gore), možete ..
..treba voditi računa o podešavanjima izlaznog formata. Ako ste skenirali više stranica ili listova i želite da ih izvezete, to možete učiniti zajedno (kombinovani izlaz) ili po stranici. Takođe možete podesiti kvalitet PDF-a, veličinu (npr. A4) i orijentaciju stranice na stranici prikazanoj iznad. Naravno, ova podešavanja se mogu primeniti na pojedinačne stranice ili čak na sve stranice. U drugom slučaju, sve što treba da uradite je da skrolujete i pritisnete dugme zatvarača.
Ako pomoću sistema ne skenirate knjigu, već običan dokument od jedne stranice, ne morate da vodite računa da je uredno poređan na radnoj površini. Stranice koje su postavljene pod uglom se automatski seku i skeniraju pravo. Međutim, važno je koristiti priloženu tamno sivu podlogu.
Laserske linije projektovane na stranicama knjiga nisu vidljive golim okom, samo ih snima kamera.
Režim prezentacije je zapravo isti kao i režim skeniranja, samo što ne snimate, skrolujete kroz dokument, pokazujući na dokument. Ovde treba napomenuti da je osvežavanje slike sporo, videćemo brza kretanja na ekranu računara. Ono što se može videti kamerom može se strimovati ili čak snimiti u gore pomenutom formatu filma.